- Strona główna
- COVID-19
- Nasza szkoła
- Pracownicy szkoły
- Wydarzenia
- Sport
- Stypendyści
- Rekrutacja 2021/2022
- Praktyczna nauka zawodu
- Samorząd Uczniowski
- Pedagog i psycholog
- Pielęgniarka szkolna
- Wyniki ewaluacji
- Praktyki zagraniczne
- Budżet
- Erasmus
- N. P. R. Czytelnictwa
- RODO
- Rzecznik Praw Ucznia
- Monitoring
Lubelska 'Komórkomania' - pokonajmy nowotwory krwi - akcja po raz drugi w naszej szkole.
Fundacja DKMS i Kuratorium Oświaty w Lublinie zapraszają uczniów i nauczycieli do włączenia się w wyjątkową akcję informacyjno–edukacyjną KOMÓRKOMANIA, połączoną z rejestracją potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. 2 października 2017 r. w ZSBiO w godz. 9 - 12 (świetlica szkolna) możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ponad 20 000 osób. Wśród nowotworów krwi, najczęstsze są białaczki. W Polsce liczba chorych na choroby onkohemetologiczne wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Ma to związek głównie ze starzeniem się społeczeństwa. Jednak na nowotwory hematologiczne często chorują również dzieci i osoby młode.
Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni Dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta –„genetycznego bliźniaka”.
Jak zostać Dawcą ???
- Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji.
- Zgoda oraz brak medycznych przeciwwskazań do pobrania materiału do przeszczepienia.
- Wiek 18 – 55 lat. Waga min. 50 kg i bez większej nadwagi.
- Ogólnie dobry stan zdrowia.
Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli itp. nie wykluczają możliwości rejestracji.
Pamiętajmy, że rejestracja to ofiarowanie szansy na życie i powrót do zdrowia. Wycofanie się taką szansę odbiera. Także zbierzcie jak najwięcej informacji, zadajcie wszystkie pytania, które przychodzą Wam do głowy, abyście mogli swoją decyzję podjąć w świadomy i odpowiedzialny sposób.
Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka Dawcy (antygeny HLA, wiek, płeć i baza, w jakiej jest zarejestrowany) są przekazywane do ogólnoświatowego rejestru. Od momentu, kiedy dane się tam znajdą, Dawca może zostać znaleziony jako zgodny dla chorego Pacjenta.