Zawód murarz - tynkarz
Kształcenie na kierunku murarz - tynkarz odbywa się w 3-letnim cyklu kształcenia w Branżowej Szkoły I stopnia, na podbudowie szkoły podstawowej.
W toku kształcenia w zawodzie murarz - tynkarza podbudowie szkoły podstawowej,uczniowie nabywają umiejętności związane z wznoszeniem ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych). Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, wykonywać na ścianach okładziny, wykuwać otwory oraz samodzielne sporządzić zaprawy murarskie i tynkarskie, w tym orientować się w cechach różnych zapraw i recepturach ich sporządzania.
Zdobyte kwalifikacje
Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci nabywają umiejętności m. in.:
1) wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
2) wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych;
3) wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych;
4) wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
5) wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.
Każdy z absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia 3 letniej może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia w cyklu 2 letnim.
Zatrudnienie
„Budowlańcy” należą do grupy poszukiwanych pracowników w kraju i za granicami naszego państwa. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i technikum kształcących dla potrzeb budownictwa. W ich ocenie poza kwalifikacjami zawodowymi, ważne są także kompetencje personalne i społeczne, choćby zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pracodawcy zagraniczni cenią sobie polskich fachowców z branży budowlanej, jednak wymagają umiejętności posługiwania się językiem zawodowym. Osoby przedsiębiorcze mogą otworzyć własne firmy budowlane, w których będą zatrudniali innych.